Емил Димитров оживява в спектакъл на сцената на Държавната опера в Стара Загора

24.10.2022 24 часа
Концерт на Емил Димитров в зала "Универсиада" през 1968 г.
Концерт на Емил Димитров в зала "Универсиада" през 1968 г. Архив

Легендата за краля на българската поп музика Емил Димитров ще оживее в новия спектакъл на режисьора Николай Априлов.  Постановката се казва „Емил – изповед пред олтара на живота с историята и песните му“. Ще бъде представена на сцената на Държавна опера Стара Загора от 19:00 часа на 28 октомври, информират от пресцентъра на културния институт, предава БТА.

Историята за живота на изпълнителя на класиките „Моя страна“, „Арлекино“, „Нашият сигнал“, „Ако си дал“ и много други е написана от Влади Априлов. Творчески директор е Георги Тошев. В спектакъла ще прозвучат откъси от най-любимите песни на незабравимия творец в нови аранжименти на Светослав Заров. Те ще бъдат изпълнени от Денислав Новев, Велин Михайлов, Мартин Марков, Пейо Филипов, Олга Михайлова-Динова, Орлин Цветанов и Бранислав Момчев под диригентската палка на Страцимир Павлов.

Ники Априлов и Емил Димитров не са били близки приятели, но са се познавали. „Пели сме навремето негови песни в любимото на мнозина предаване „Като лъвовете”. След всяко изпълнение на негова песен, Емил се обаждаше на Катя Кисимова – жената, която се занимаваше с подбора на песните и децата, за да благодари. Казвал е: „Здравейте, Катя, обажда се Емил Димитров! Благодаря ви, че изпълнявате моя песен!”. А тя ми е споделяла как й се подкосили краката първия път, когато чула гласа му в телефонната слушалка. Това се случваше последните години от неговия живот, когато бе прикован към своя стол, за който казваше: „той ревниво пази всяка чупка от моето тяло и ме приема безрезервно”. Емил беше единственият, който се обаждаше, за да благодари“, разказва режисьорът. Той е решил да направи този спектакъл за него, защото е специален. „Много български артисти имат богати професионални биографии, но популярната музика е тази, която влиза заедно с артиста във всеки дом и хората познават този човек. В жанра на театъра също има редица имена на наши големи актьори, които обаче малцина българи помнят. Помнят се тези, които често са коментирани. Тези поколения актьори за съжаление си отиват, остават само във филмите. А Емил познават всички. Вече са минали 17 години, откакто него го няма – но само физически. Песните му остават, защото са песни послания, а не обикновена музика. Той никога не се е стремял да прави просто някаква музика. Всяка негова песен е послание. Има три песни, посветени на майката. Има песни за раздяла. Има песни за любовта, за родината. „Ако си дал” е истински социален хит, а „Моя страна, моя България”, която комисиите не пускат до ефира тогава, днес е неофициалният химн на българите в чужбина“, обясни Априлов.

За 40-годишната си кариера Емил Димитров издава над 30 албума, създава около 350 песни, продава 65 милиона копия от албумите си по целия свят, изнася над 7000 концерта в европейски, азиатски, африкански страни, пее на една сцена с Рики е Повери, Ал Бано, Джани Моранди, Патриция Карли, Шарл Азнавур, Йосиф Кобзон, Алла Пугачова (която изгря на музикалния небосклон благодарение на неговата песен „Арлекино“) и много други звезди на българската и световната поп и рок музика. Считан е от мнозина за „крал на песента“ или дори „Синатра на Изтока“, казаха за БТА организаторите на концерта.