Той бе най-възрастният активно работещ илюстратор в света
Най-възрастният активно работещ илюстратор в света Любен Зидаров си отиде от този свят на 3 януари, две седмици след като навърши 99 г. Една от най-ярките личности в областта на българското изкуство не можа да дочака своя 100-годишен юбилей. Любен Зидаров оставя забележително творчество в областта на илюстрацията и живописта, формирало вкуса на няколко поколения. Рисуваше до последните си дни, той вдъхновяваше с нестихващия си порив да твори и експериментира, с оптимизма и финото си чувство за хумор. Това написаха от Съюза на българските художници.
Любен Зидаров е и сред първенците на българския комикс. А негов син е изкуствоведът Филип Зидаров.
Любен Зидаров е роден на 23 декември 1923 година във Велико Търново, завършва живопис в Художествената академия през 1948 г. в класа на проф. Илия Петров. Баща му е родом от Костур, прадядо мy майстор Трайко Димов е бил
зидаp, построил Сливенската часовникова кула.
След като се дипломира в Художествената академия, Любен Зидаров работи предимно в областта на илюстрацията. Негови творби има на страниците на стотици книги – произведения на световната и на българската литературна класика. Една малка част са добилите широка популярност илюстрации на книги като “Приказки на Шехеразада”, “Български народни приказки” на Ангел Каралийчев, “Островът на съкровищата” на Робърт Луис Стивънсън, “Подир сенките на облаците” на Пейо Яворов, “Морското вълче” на Майн Рид, “Том Сойер” на Марк Твен, “Чичо Томовата колиба” на Хариет Бичър Стоу, “Приказки” на Ханс Кристиан Андерсен, “Приказки от цял свят”. Рисува и към поезията за деца на Асен Разцветников, Леда Милева, Асен Босев и много други. Той е
автор на едни от първите български комикси
и е съосновател на популярното в миналото детско списание “Славейче”. Не без основание Любен Зидаров е смятан и за създател на модерното течение на илюстрацията в България.
От края на 70-те години на миналия век Любен Зидаров преоткрива за себе си маслената живопис и акварела, като започва активно да твори и в тази посока. Емблематична е първата му такава изложба - “Автопортрети” в Съюза на българските художници. Той вкарва сатирична линия в живописта със забавни тематични линии - “магарешка”, “селска”, “градска”, “морска”, “политическа”. По повод автопортретите, в интервюта за “24 часа” казва: “Предпочитам аз да се шегувам със себе си отколкото другите да си правят шеги с мен” и
“Нарисувах се като Тодор Живков, за да
се видя като простак”.
Освен като илюстратор на “Септемврийче” той работи и за още две детски списания - “Пламъче” и “Славейче”. От 1967 до 1970 г. е главен художник на издателство “Народна младеж”.
През 70-те години е заместник-председател, а после и председател на Творческия фонд на СБХ. От 1996 до 1999 г. е председател на Съюза на българските художници.
Преди 1989 г. Зидаров участва в националните изложби на илюстрацията и изкуството на българската книга и в представителни изложби в чужбина. Прави и самостоятелни изложби.
През 2019 г. илюстрира българските издания от поредицата “Хари Потър” и във фейсбук се разразява истинска буря от коментари. Някои обругаха илюстрациите, въпреки че те бяха одобрени лично от авторката на поредицата Джоан Роулинг.
През годините Любен Зидаров многократно е награждаван с различни престижни отличия. Дадено му е държавното звание “народен художник”. Има сребърен медал през 1959 г. и златен медал през 1965 г. от Международната изложба на книгата в Лайпциг, носител е на наградата “Борис Ангелушев” на СБХ за илюстрация през 1976 г., както и орден “Кирил и Методий – I степен” през 1963 година.
През 2014 г. получава голямата награда на Столичната община за цялостно творчество и специален принос в областта на културата. Две години по-късно му връчват отличието “Златен век” на Министерството на културата. Миналата година става почетен гражданин на София и доктор хонорис кауза от Националната художествена академия.