Изложба в Париж в чест на актрисата Сара Бернар

03.05.2023 24 часа
Сара Бернар
Сара Бернар

Френската актриса Сара Бернар е една от най-известните жени в света, когато умира пред 1923 г., като този статут тя дължи не само на таланта, но и на инстинкта си да се саморекламира и да използва медиите в своя полза, припомня БТА.

Век по-късно, френски музей откри изложба, посветена на ексцентричната личност, известна като "Божествената". За мнозина тя е първата знаменитост в света.

В музея "Пти пале" в Париж публиката за първи път открива лудешкия пъзел от готически истории, костюми, записи, филми, снимки, бижута, скулптури и лични предмети, които превръщат Бернар в обект на очарование от Берлин до Лондон и Ню Йорк.

"Сара Бернар е нещо повече от известна актриса. Тя е една от първите знаменитости. Бизнесдама, модна икона, скулптор, театрален режисьор, визионер, куртизанка... Саморекламирайки се, тя проправя пътя на мнозина, сред които Мерилин Монро, Грета Гарбо, Мадона, Лейди Гага и Бионсе", казва Стефани Кантарути, куратор на изложбата, озаглавена "Сара Бернар: "И жената създаде звездата".

Експозицията, посветена на стогодишнината от смъртта на французойката, представя около 400 експоната, които излизат далеч извън рамките на сценичния й живот.

Започва със зората на кариерата й: ръкописен дневник в официалния парижки регистър на куртизанките от 60-те години на 19-и век с нейна снимка и описания на дейността й. Майката на Бернар също е била куртизанка и любовница на полубрат на Наполеон Трети.

Изложбата преминава през хронологията на живота на Сара Бернар: от началото на сценичната й дейност, след като е наета в "Комеди франсез" , до най-известните й роли на Жана д'Арк, Федра и Клеопатра. Сред експонатите са ослепителните костюми, носени в театър "Сара Бернар", които за американците са били емблема на Париж в зората на съвременната модна индустрия. Оттогава театърът във френската столица е преименуван, а в сградата, носеща името на актрисата, е останал само кафе-ресторантът.

Сара Бернар е цитирана да казва, че има нужда да играе мъжки персонажи, за да се чувства по-малко ограничена. На снимка, показана в изложбата, Бернар е облечена в мъжки костюм за ролята на Хамлет във френска версия на пиесата.

"Тя казва, че ролите, давани на жени, не са достатъчно интересни и в тях не може да покаже целия си талант,... затова играе много мъжки персонажи.... Тя изпреварва времето си", обяснява Стефани Кантарути и добавя, че Бернар е била бисексуална, често е снимана, облечена с панталони, когато това е незаконно за жените. Актрисата носи типично мъжко облекло десетилетия преди звезди като Марлене Дитрих.

Сара Бернар впечатлява Оскар Уайлд, който пише за нея пиесата "Саломе" на френски език и я нарича "несравнимата". Тя вдъхновява Марсел Пруст. Гюстав Флобер я посещава в гримьорната ѝ.

Нейната интуиция да използва медиите е важна за създаването на определена загадъчност около личността й.

Бернар се прочува по време на Световното изложение през 1878 г., когато бяга с балон над градините Тюйлери, където с меч отрязва гърлото на бутилка с шампанско и хапва пастет от гъши дроб, според думите й, за да избегне лошата миризма на Париж.

Не всичко покрай Сара Бернар обаче е розово - тя има проблеми с белия дроб, има един бъбрек, а по-късно в живота си - остава и с един крак, но никога не е потисната.

Заради склонността ѝ към трагични роли се разпространяват слухове, че Бернар нощем спи в ковчег. Тя вижда потенциал в клюките: плаща за поставянето на ковчег в дома си и наема фотограф, който да я снима как спи в него.

"Тази снимка се разпространява навсякъде, става много известна. Тя има и шапка, направена от прилепи", казва Кантарути.

Готиката се превръща в запазена марка на Бернар, когато се сдобива с домашен любимец - бебе алигатор, което кръщава Али Гага. Влечугото умира от чернодробна недостатъчност, защото актрисата го храни само с шампанско, както твърди Кантарути.

По-късно Сара Бернар завладява и САЩ. По време на американското си турне през 1912-13 г. актрисата е посрещната като знаменитост, въпреки че малцина разбират нещо от изпълненията ѝ на френски език.

Скулптурата е голямата страст на Сара Бернар. Тя създава забележителни творби от мрамор и бронз, като някои от тях са показани на Световното изложение през 1900 г. Творби, изваяни от Бернар, се намират в музея "Орсе" в Париж.

"Въпреки всичко" е нейната мантра и фразата, с която актрисата се идентифицира, става ясно от изложбата.

"Въпреки трудностите в живота й - започва като куртизанка и се опитва да пробие в един мъжки свят. Въпреки всичко това,... тя продължава напред", казва кураторът на експозицията Кантарути.

"Сара Бернхард: И жената създаде звездата" може да бъде разгледана в "Пти пале" в Париж до 27 август.