Четирима митрополити и гвардейска стража в Рилския манастир за 80 г. от смъртта на Борис III

29.08.2023 Антоанета Маскръчка
Царското семейство пред гроба на Борис Трети по време на заупокойната архиерейска света литургия. От ляво на дясно са: Симеон Сакскобургготски, доня Маргарита, пазителят на короната Борис IV, Константин-Асен и съпругата му Мария, княгиня Калина, Симеон-Хасан и баща му Китин Муньос.
Царското семейство пред гроба на Борис Трети по време на заупокойната архиерейска света литургия. От ляво на дясно са: Симеон Сакскобургготски, доня Маргарита, пазителят на короната Борис IV, Константин-Асен и съпругата му Мария, княгиня Калина, Симеон-Хасан и баща му Китин Муньос.

Пазителят на короната Борис IV дойде на панихидата на прадядо си

Почетна гвардейска стража бе на пост в Рилския манастир за отбелязване на 80-годишнината от смъртта на цар Борис Трети. Това се случва за първи път.

Станало е с разрешение на военния министър Тодор Тагарев, обясниха представители на царското семейство. Цар Борис Трети е бил български

държавен глава и командващ, така че му се полагало такава чест

Двама гвардейци посрещнаха в понеделник в 9,30 ч на входа на главната черква “Рождество Богородично” представителите на царското семейство.

Симеон Сакскобургготски и съпругата му доня Маргарита, синът им Константин- Асен и съпругата му Мария Гарсия да ла Расия, дъщеря им Калина със съпруга си Китин Муньос и детето им Симеон-Хасан и престолонаследникът княз Борис Търновски са нощували предната вечер в манастира.  

Малко преди фамилията да влезе за службата в храма, пристигнаха Пловдивският митрополит Николай, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Данаил, Неврокопският митрополит Серафим, игуменът на манастира епископ Евлогий и епископите Сионий, игумен на Бачковския и Троянския манастир, Арсений и Висарион, викарии на Пловдивския митрополит, и Поликарп и Исаак, викарии на Софийския митрополит.
Всички заедно отслужиха заупокойна архиерейска света литургия, водена от владиката Николай.

Цялото царско семейство стоя на крака в продължение на близо 2 часа. Доня Маргарита, която е на 88 г. и се придвижва по-бавно с придружител, посядаше за кратко на стол, но бързо след това се изправяше. Не помръдна и най-малкият член на фамилията 16-годишният Симеон-Хасан, който бе между родителите си Калина и Китин.   

Семейството се бе подредило в храма според ранга, като

след Симеон и Маргарита бе внукът им 26-годишният княз Борис

След смъртта на баща си Кардам преди 8 г. той прие титлата пазител на короната, която замести думата престолонаследник. След него бе внукът на Борис Трети - Константин-Асен, който е директор на банка “Ротшилд” в Испания, с жена си Мария и накрая бе семейството на Калина.

За първи път на помен за смъртта на цар Борис Трети се събират толкова много представители на фамилията. Не присъства дъщерята на царя Мария-Луиза, която е на 90 г.

В неделя - 27 август, в САЩ своя 90-и рожден ден отбеляза съпругът Бронислав Хробок. Заради това членовете на семейството на княгинята не дойдоха в България. За първи път те се събраха в САЩ в пълен състав. 

“Много впечатлено е семейството ми от службата днес

и най-вече, в интерес на истината, се възхищават, че аз съм все още между тях. Които можаха, дойдоха. Сестра ми не успя, но имаше празник в семейството им в Щатите”, каза Сакскобургготски.

След заупокойната архиерейска света литургия бе отслужена и панихида, а после представителите на царското семейство се поклониха на гроба на цар Борис III, който е в църквата. Прочетено бе

обръщение от името на Негово Светейшество българския патриарх Неофит

Хиляди миряни се стекоха в Рилската обител. Част от тях дойдоха организирано с автобуси от страната, за да почетат паметта на царя и отрупаха гроба му с венци и цветя. Десетки бяха и хората от монархически организации.

Много бяха и организираните чужди туристи, които питаха какво се случва, чувайки песнопенията, толкова много владици на едно място и виждайки струпаните венци. 

Гръцки туристи не можеха да повярват, че случайно са присъствали и са видели представители на царското семейство

и се снимаха с тях. На 28 август е и празникът Голяма Богородица по стар стил, което също бе повод за буквалното нашествие от миряни в манастира. Семейство пък бе избрало деня и за кръщене на бебето си.

Лидерът на НДСВ и бивш депутат Станимир Илчев заедно с цялото ръководство на партията, евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев, кметът на Кюстендил Петър Паунов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, историкът Петър Стоянович също почетоха паметта на царя.

На излизане от черквата фамилията си направи снимка с всички духовници. Симеон Сакскобургготски бе наобиколен от много почитатели, които му подаряваха стари снимки, албуми и книги.

Оказа се, че семейството на Калина откри свой познат полицай в двора на обителта, който е на работа по това време. Те се ръкуваха и поговориха приятелски.

Малкият Симеон-Хасан попита служителя на реда какъв пистолет носи. Полицаят му отговори, че е автоматичен “Стечкин” и го посъветва да прочете в интернет за това оръжие.

Повече от половин час семейството се спираше с всички в двора на манастира и след това бяха поканени на кафе от игумена и останалите владици.

Дискретна охрана имаше около височайшите гости, но никой от гардовете не си позволи да спре случайни посетители, които искат да разговарят или пък да се снимат с царското семейство.

Десетки младежи следяха в двора на манастира да не се пуши.

В черквата раздаваха шалове на жени с разголени рамене,

за да се покрият. Дори лично един от владиците помоли служител да направи забележка на такава млада жена.

Цар Борис Трети умира неочаквано на 28 август 1943 г. в 16,22 ч при неизяснени и до днес обстоятелства, но официално обявената причина е инфаркт. Смъртта му настъпва след завръщане от визита при Хитлер.

Погребан е на 5 септември вечерта в специално приготвена гробница пред олтара на св. Иван Рилски в църквата на Рилския манастир.

Три години по-късно останките му са ексхумирани, а тялото му е препогребано в малък параклис в парка на двореца “Врана”, като сърцето му е поставено в отделна стъкленица, а параклисът е съборен.

Симеон Сакскобургготски за дъщеря си Калина, заловена с 1,5 промила след инцидент: Като родител винаги боли, но законът е еднакъв за всички

В страната ни има голяма доза агресия, казва бившият премиер

“От доста малко стана нещо огромно. Но това са други причини. Най-накрая - живеем в правова държава. Всеки е еднакъв пред закона. Това е много важно. Никой от тези, които сочат с пръст, обвиняват или злорадстват, не бива да го забравя. Като родител винаги боли. Да се надяваме, че нещата ще приключат.”

Така Симеон Сакскобургготски коментира за първи път инцидента с дъщеря му Калина на Боровец. На 19 август тя блъсна джипа си в бариера на хотел в курорта. Това станало около 15,20 ч при маневра на задна скорост. Повикани били полицаи, а тестът с дрегер показал около 1,5 промила алкохол.

Калина отказала да даде кръвна проба за изследване. Така разследващите ще вземат предвид резултата от дрегера.

Задържана бе за 24 часа и после освободена, а колата, която е фирмена, бе иззета. Преди дни Калина бе призована в полицията, но заради отсъстващ адвокат не се яви. Във вторник е призована за втори път, за да бъде повдигнато обвинение за шофиране след употреба на алкохол.

Тогава съпругът й Китин Муньос обяви, че е била притеснена, защото изчезнало едно от кучетата . По-късно се разбра, че е изчезнал папагал, който имала от 2 г. и били неразделни, но птицата после била намерена.

Китин Муньос бе категоричен, че жена му не е злоупотребила с алкохол, най-много да е изпила една чаша вино.

Според бившия премиер Симеон Сакскобургготски в момента в страната ни има голяма доза агресия, което било “съвършено ненужно”.

“Хабим енергия, а с диалог, добри намерения и желание може да се постигне далеч повече. Това е моята рецепта”, коментира пред журналисти той по повод началото на новия политически сезон и връщането на работа на депутатите от 49-ото народно събрание.

Според него политиците трябва да намерят общи ясни цели и да съсредоточат енергията си в конкретни неща за добруване на хората. Той бил убеден, че това ще стане, но понякога сме се бавили повече.

“В крайна сметка те са избрани да добруват за народа, това е тяхна отговорност - да намерят начина. И аз съм убеден, че това ще стане.

Понякога губим време със съвсем безинтересни неща, а бихме могли да си съсредоточим енергията в конкретни цели за хората. Не давам оценки, но се надявам и пожелавам успехи на политиците и работа, за да има спокойствие и да гледаме всички напред.

Трябва да има общо желание, за да има здраво управление”, каза той.

Според Сакскобургготски думата реформа е хубаво нещо, но всичко трябвало да е с цел и да се предвиди какъв резултат се очаква, а не да повтаряме само реформа, реформа, реформа.