Само имамът пее в празната Джумая джамия в Пловдив. Вижте! (снимки, видео)

24.04.2020 Анелия Перчева
Полицаи стоят около храма, но смятат, че мюсюлманите няма да създадат проблем.
Полицаи стоят около храма, но смятат, че мюсюлманите няма да създадат проблем.

- Ще се молим вкъщи, казва Юмер от "Столипиново"

- Отменя се и ифтатарът, призоваха мюсюлманите да даряват храна на бедните

В Джумая джамия се чува единствено гласът на имама, а двама правоверни са седнали на разстояние от него.

Пред най-представителния мюсюлмански храм в града няма нито един вярващ. Четирима полицаи стоят отвън, но смятат, че изповядващите тези религия няма да създадат проблеми. Празно е и пред Имарет джамия.

"Ще се молим от вкъщи", каза Юмер, който живее в "Столипиново". Твърди, че и в квартала няма да има вярващи в храмовете.

Свещеният празник Рамазан байрям започва утре и ще продължи до 24 май.

От Главното мюфтийство вече са изпратили писма до всичките си храмове. Разпоредено е в тях да се молят само имамите. Препоръката е вярващите да си останат вкъщи заради пандемията и там да извършват ритуалите.

"Отменя се и традиционният ифтар - вечерята, която семействата носят в джамията, за да нагостят хората там. В нашата религия това се смята за голям хаир", обясни пред 24plovdiv.bg зам.-кметът на Куклен Гюлен Гоганов. Той призова мюсюлманите в града да дарят храна на нуждаещи се.

Трите джамии в Асеновград и тази в кв. Долни Воден също са празни.

"Не сме получили нареждане да пазим пред джамиите. Смятам, че няма да има проблеми, защото хората от тази общност са дисциплинирани и също като християните ще се спазят ограниченията", коментира шефът на ОД на МВР в Пловдив старши комисар Йордан Рогачев.

В продължение на месец вярващите постят като не приемат никаква храна и течности от изгрев до залез слънце. Постът е придружен с ежедневни молитви. Свещеният месец завършва с религиозния празник Рамазан байрям, известнен още като Шекер байрям. Той е най-големият за мюсюлманите и тази година ще настъпи на 24 май.

По време на постите традиционно вечер в джамиите се организират благотворителни вечери /ифтари/, които се финансират от по-заможните мюсюлмани. Тази традиция също няма да бъде спазена заради кононавируса.

В община Момчилград обявиха, че са създали организация за разнасянето на храна по домовете и посочиха телефон за връзка, на който желаещите да дарят продукти могат да се обадят. Продуктите ще бъдат разнасяни от служители на Домашния социален патронаж при спазване на всички противоепидемични мерки.