Уверяват, че бизнесът на прочутата империя няма да бъде засегнат от внезапната смърт на 57-годишния барон
Инфаркт покоси внезапно на 57-годишна възраст барон Бенджамин дьо Ротшилд, председател на холдинговата компания за френско-швейцарската частна банка “Едмонд дьо Ротшилд”, съобщиха от групата в събота.
Френският банкер с еврейски произход вече се беше отказал от ежедневното управление на финансовия бизнес, който наследява от баща си Едмонд, и го беше поверил през 2015 г. в ръцете на енергичната си съпруга Ариан, експерт по международни финанси, припомня Франс прес.
Бенджамин се беше отдал на страстта си към високоскоростните състезания с яхти и автомобили.
“Той е много дистанциран, има съвсем различен нрав - каза жена му веднъж пред “Файненшъл таймс”. - Възхищавам му се, защото аз не мога така. Трябва всичко да държа здраво в ръцете си.”
Ариан дьо Ротшилд и нейните дъщери с огромна тъга съобщават за кончината на техния съпруг и баща Бенджамин дьо Ротшилд, който издъхна след сърдечна криза в семейното имение в Прегни, Швейцария, се посочва в комюникето на семейството. Починалият банкер и съпругата му имат 4 деца.
Групата описва Бенджамин дьо Ротшилд като “мечтателен предприемач, запален по финансите, скоростта, ветроходството и автомобилите, ентусиаст на виното и активен филантроп”.
Той оставя след себе си семеен бизнес, създаден през 1953 г., който сега
управлява активи
в размер на
$ 194 милиарда,
или 173 милиарда швейцарски франка. Освен управлението на богатството групировката се занимава с корпоративни финанси, частен капитал и собственост. В нея работят 2600 души, има представителства на 32 места по целия свят.
Централата на френско-швейцарската финансова група “Едмонд дьо Ротшилд” е в Женева, специализацията ѝ е управлението на активи и тя няма нищо общо с френско-британската банка “Ротшилд енд Ко”. (Rothschild and Co.), уточнява Франс прес.
Двата клона
на разширеното
семейство
Ротшилд уредиха
спор за името
преди три години най-накрая. Базираната в Париж прочута инвестиционна банка Rothschild & Co и “Едмонд дьо Ротшилд” разделиха кръстосаните дялови участия и се съгласиха да не използват само името Ротшилд в брандирането.
Синтия Тобиано, заместник изпълнителен директор на “Едмонд дьо Ротшилд”, увери, че бизнесът няма да бъде засегнат от внезапната смърт на Бенджамин.
“Очевидно с него са обсъждали и са вземали дългосрочни решения на ниво семеен холдинг, но на ниво банка Ариан е председател на управителния съвет заедно с изпълнителния комитет, който разработва и изпълнява стратегията.”
Банката “Едмонд дьо Ротшилд”, базирана в Женева, стана изцяло частна през 2019 г.
Коронавирусът е катализатор за по-нататъшно и по-бързо дигитализиране, когато не можете да обслужвате клиенти лице в лице, добавя Синтия Тобиано.
Миналата година Сергей Богданчиков, бивш ръководител на руската компания “Роснефт”, обвини “Едмонд дьо Ротшилд”, че
участва в схема
за подкупи, която
отнела милиони
долари от
инвестиционния
му фонд
и в крайна сметка му струвала повече от 100 милиона долара. Частната банка отказа да коментира продължаващото дело.
Починалият богаташ беше известен и с щедрите си дарния на Израел, включително $ 22 милиона за борба с пандемията от COVID-19. Съпругата му Ариан, която не е еврейка, подкрепяше програми за оказване на помощ на жените в Израел за науката и за изграждане на връзки между мюсюлмански и еврейски предприемачи.
През последните години Бенджамин дьо Ротшилд беше по-фокусиран върху спонсорството на ветроходството, отколкото върху бизнеса, включително бе в ход кампания за високоскоростния хидравличен тримаран на екипа на Gitana, за да спечели трофея “Жул Верн”, като счупи световния рекорд за околосветско плаване под платно - което в момента е малко под 41 дни. Победата в това предизвикателство, казва Тобиано, “би била голямо наследство и нещо, което той би харесал много”.
Богатството
на фамилията
Ротшилд датира
от XVIII век,
когато Майер Амшел Ротшилд, роден в еврейско гето, става банкерът на френския благородник Гийом IX.
Старият Ротшилд разпределя огромното си богатство на петимата си синове, всеки от които основава отделни банкерски династии в Лондон, Париж, Франкфурт, Виена и Милано.
Оттогава прочутата фамилия остава символ на богатството, но се утвърждава също и във филантропията. С нейна помощ са създадени и първите ционистки селища в днешен Израел, когато Отоманската империя контролира тази територия. По-късно Ротшилд се прочува с даренията си по цял свят.