Едуард VІІІ тайно у нас при Дънов

14.03.2021 Лили Ангелова

Британският монарх пристигнал неочаквано в София

Английският крал Едуард VIII идва на крака при Петър Дънов малко преди да се откаже от трона, за да му иска благословията си да се ожени за американката Уолис Симпсън, става ясно от спомените на последния ученик на Петър Дънов - Вергилий Кръстев.

Мадам Симпсън остава в световната история като жената, която кралят на Великобритания предпочита пред престола. Тя е американка, която преди да се омъжи за абдикиралия крал, вече има два брака зад гърба си. Непосредствено преди скандала с английската корона обаче двамата влюбени са били на посещение в Далмация и България заради Петър Дънов, чиито слова са били любими на краля.

"През лятото на 1936 г. съвсем неочаквано, скромно, без никаква парадност пристигна в София английският крал Едуард Осми, придружен от своята любима приятелка Симпсън, една мила, симпатична, без куклена красота, скромно облечена жена от народа. Така поне бяха я обрисували сестрите от Изгрева, които бяха я видели. Народът посрещна тази мила и симпатична двойка с една рядко изразена непринудена топлота и внимание.

По това време в Англия са на власт торите, с министър-председател Болдуин, един стар закоравял консерватор. Това правителство не можеше да се примири, че младият крал, наследник на най-богатата и могъща империя по това време в света, е решил да се ожени за една жена от народа.

Правителството му поставя ултиматум или да се откаже от тази жена и желанието си да свърже живота си с нея, или да се откаже от короната на Британската империя.

Кралят обаче с презрение отхвърлил всички онези най-примамливи съблазни, към които всички обикновени хора на Земята се стремят с най-голямо усилие и настървеност, готови да пожертват всичко и най-милото и драго в чест и достойнство, и какво ли не за съблазните на този свят: най-високо обществено положение, власт, почести, уважение и внимание от всички, неограничени материални възможности.

Той излиза над всички дребнави човешки слабости: гордост, честолюбие, присмеха на хората и техните одумки, личната изгода. Пожертва всичко това заради любовта", пише Вергилий в своите спомени за Учителя и продължава: "Той беше велик, един виден ученик на Бялото братство, който издържа един изпит с най-голямо отличие, като поднесе на човешкия род бляскав пример на постъпка. Това голямо и необичайно събитие прогърмя по целия свят, дойде и на Изгрева. Всички го коментираха с най-голямо оживление и с възторг от постъпката на младия крал. Учителят много, много ласкаво се произнесе за този ярък представител на човешкия род и каза по смисъла, че той е човек, който пожертва всички съблазни на Земята и му даде своята благословия.

"Това значи за мен много, сър", казал кралят, целувайки ръка на Учителя. А защо дойде Едуард Осми в България? За да получи най-високата оценка на един Миров Учител, от един представител на Бялото Братство за безукорно издържан изпит пред Бог", пише още Вергилий.

Историята на любовта на краля на Великобритания и мадам Симпсън прилича на роман. Медиите на Острова описват Уолис като "любовчийка по сметка", т.е. жена, която балансира между чувствата и портфейла на мъжете. Според биографите й се научила на това след първия си развод, когато мъжът й я оставил без пукната пара. Вторият й съпруг - Ърнест Симпсън, откъдето е фамилията й, бил доста семпъл, но затова пък - богат и добродушен. Управлявал параходна компания и въвел Уолис в светския елит. Тя е на 35, когато за пръв път вижда английския престолонаследник на гости у една високопоставена дама - Телма Фернис.

Едуард я впечатлил с открития си характер и доброжелателност. Имал свенлива усмивка и Уолис бързо схванала, че той няма голям опит с жените.

В светските среди се шушукало, че харесва по-възрастните от него и за предпочитане - омъжени дами. Информирана за всичко това, Уолис полага старание да впечатли Едуард. И успява, като се държи непринудено и без сянка на сервилност с него - сякаш за нея няма никакво значение кой е той.

Именно с това му става любопитна, защото преди Уолис повечето от жените му се отдавали само защото знаели, че е бъдещ крал. За разлика от тях Уолис Симпсън още първия път започнала да фамилиарничи, като го потупва по рамото и се държи с него като равна.

Няколко седмици по-късно Едуард й се обяснява в любов. Тя не казва нищо, приема признанието с усмивка. В началото се опитва да запази приличие в брака си и не афишира срещите си с Едуард. Той обаче, тъкмо обратното - сякаш нарочно открито демонстрира интереса си към нея и без всякакво притеснение от съпруга й всеки ден й праща цветя и подаръци. Така се влюбват, а

малко по-късно идват и в България.

Няколко месеца след като се връща във Великобритания, през декември 1936 г. кралят прави

радиообръщение към своите сънародници, в което

обявява своята абдикация.

Предишния ден, в присъствието на тримата си братя и министър-председателя Стенли Болдуин, той подписва официалното си отричане от английския престол. По това време любимата му Уолис е във Франция. Оттам по телефона тя чува думите на Едуард: "Аз реших - избирам теб!". Именно тези думи правят Уолис Симпсън изключението, което я записва в световната история.

Въпреки хармоничния им брак обаче английският двор докрай не приема Уолис и разваля отношенията си с Едуард.

След смъртта му мадам Симпсън се усамотява и запазва мълчание пред пресата. Само един-единствен път,

малко преди края си, си позволява да каже публично: "Англия не ми е простила и аз не съм простила на Англия!". Това са последните й думи.